Zkrotíme energie | Velký zájem o NZÚ light
Zateplení

Velký zájem o NZÚ light

23. ledna 2023 • 3 min. čtení

V pondělí 9. ledna odstartoval program Nová zelená úsporám Light. 

Díky němu mohou senioři, samoživitelé nebo lidé s hendikepem rychle a bez finančních bariér provést jednoduchá opatření s velkým efektem trvalých úspor energií. Za pouhé dva dny si o dotace řeklo 2 265 domácností, které dohromady žádají více než čtvrtmiliardovou podporu. Převažují žádosti od seniorů především o příspěvek na výměnu oken a dveří. Ministerstvo je připraveno stávající alokaci 1,5 miliardy korun dále navyšovat.

Domácnosti s nižšími příjmy mohou díky NZÚ Light vyměnit nekvalitní okna, netěsnící dveře, zateplit studenou podlahu, strop, střechu i vnější fasádu. Jde o rychle proveditelná opatření v rodinných domech nebo trvale obývaných chatách či chalupách, která je možné zvládnout během dnů, a to i svépomocí. Nákladná řešení na úsporu energií jsou teď dostupná i těm, kteří nemají dostatek finančních prostředků.

„Na rozdíl od klasické Nové zelené úsporám nemusí mít žadatelé peníze dopředu našetřené, protože podporu až 150 tisíc korun jim pošleme zálohově ještě před tím, než se do stavebních prací pustí. Žádat je možné na dílčí opatření, například jen na výměnu oken nebo zateplení různě kombinovat, což je z hlediska úspor samozřejmě nejefektivnější a lze tak ušetřit až 40 % nákladů na vytápění. Zatím je nejpopulárnější kombinace výměny oken a dveří, často doplněná o zateplení fasády. Žádosti chodí ze všech krajů, nejvíce ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Aktuálně také jednoznačně převažují žádosti podané před realizací úsporných opatření,“ informuje o aktuálním zájmu náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Vedle Nové zelené úsporám Light plánuje Ministerstvo životního prostředí více zpřístupnit „klasický“ program Nová zelená úsporám, v němž se otevírají nové ještě lepší finanční možnosti. Jejich zdroj se totiž přesouvá z Národního plánu obnovy na Modernizační fond, konkrétně program HOUSEnerg.

Odkaz na tiskovou zprávu

Odkaz na NZÚ light